Po co nawilżać skórę i włosy?

Od pewnego czasu, działanie kosmetyków i sprawdzanie ich składów zdaje się być bardzo powszechne ważne wśród ludzi. Coraz częściej zaczynamy zwracać uwagę na to, czego używamy podczas pielęgnacji włosów i skóry. Świadomość substancji, po które sięgamy to podstawa w doprowadzeniu ich do wymarzonego stanu. Co więcej, aby utrzymać dobrą kondycję włosów i skóry potrzebujemy wielu rozmaitych czynników. Kwasy, serum z odpowiednio skoncentrowanymi składnikami, czy kremy, to jedne z potrzebniejszych naszej skórze preparatów. Natomiast włosy wymagają odpowiedniego oczyszczenia i zapewnionej równowagi PEH, która znacznie wpływa na ich stan i wygląd. Jakiś czas temu poruszaliśmy temat, po co używać peelingów na twarz, ciało i włosy. Warto nadmienić, że złuszczanie nie jest jedyną wspólną potrzebą włosów i skóry. Jest nim też nawilżenie, które można nazwać niezbędnym w codziennej pielęgnacji. Po co nawilżać skórę i włosy? Świadomość tej konkretnej kwestii jest bardzo istotna, dlatego też w poniższym wpisie postaramy się wyjaśnić, dlaczego powinniśmy dbać o nawilżenie.

 

Nawilżenie skóry twarzy i ciała

Zacznijmy od kwestii skóry twarzy. Regularne i odpowiednie nawilżenie skóry pozwoli na kontrolę wydzielanego sebum. Łatwo pożegnacie się z jego nadmiarem i je wyregulujecie, dbając właśnie o ten aspekt. Nawilżenie jest podstawą w kwestii opóźniania starzenia się skóry. Z tego też względu w kremach przeciwstarzeniowych możemy znaleźć substancje nawilżające, takie jak choćby kwas hialuronowy. Niektóre rodzaje cery mogą cieszyć się długo młodym wyglądem przez swoją naturalną barierę lipidową. Typ cery tłustej doskonale kwalifikuje się do tego przykładu, ponieważ dzięki niej woda zatrzymuje się w naskórku, do czego dąży większość kremów nawilżających. Osoby z tłustą cerą mają także zwiększoną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak choćby promieniowanie UV, które prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry.

Skupmy się teraz na nawilżaniu ciała i tym, dlaczego jest to równie ważna kwestia w naszej pielęgnacji. Wiadomo, że po goleniu często sięgamy po balsamy i kremy, które mają nieco zmniejszyć podrażnienie, które wystąpiło. Zazwyczaj po odpowiednim nawilżeniu, skóra na naszym ciele jest miękka, gładka i bardzo przyjemna w dotyku. Nie ma się co dziwić, gdyż nawilżenie skóry prowadzi do stworzenia warstwy ochronnej, która uniemożliwia odparowywanie wody. Możemy to osiągnąć, sięgając po masła do ciała, balsamy i kremy. Odwodnienie skóry może jednak nie być tak łatwe do zażegnania, a brak czynności w tym kierunku spowoduje jej przedwczesne starzenie i wysuszanie. Jeśli, więc zwykłe preparaty nawilżające nie są aż tak skuteczne, to zalecamy sięgnięcie po produkty apteczne. Są one lepsze jakościowo i zazwyczaj są doskonałą opcją dla alergików.

 

Po co nawilżać skórę i włosy?

Skóra głowy jest równie ważna, co twarz i ciało. Często panuje mylne stwierdzenie, że jej nawilżenie z pewnością skończy się przetłuszczającymi włosami. Nic bardziej mylnego. Przesuszona skóra głowy ma zawsze nieprzyjemne konsekwencje. Często charakteryzuje się swędzeniem, szorstkością i niekomfortowym naciągnięciem. Ponadto, jest wrażliwa na podrażnienia, wysuszenie i może prowadzić do łupieżu. Skórę głowy można nawilżyć za pomocą szamponów nawilżających, emulsji, specjalnych odżywek i masek przeznaczonych do skalpu oraz żeli aloesowych. Warto spróbować na sobie kilku sposobów i zdecydować się na ten, który najbardziej lubi nasza skóra głowy. Nawilżenie w tym przypadku wpływa na wygląd skóry głowy, jego kondycję i nasz komfort.

Dlaczego powinniśmy nawilżać włosy? Przesuszone włosy są podatne na wszelkie złamania i uszkodzenia. Niekiedy, nie ścinając włosów, możemy zaobserwować, że nasze włosy różnią się długością, choć były ścinane na prosto. Jest to oczywiście skutek wykruszania się końców. Rozdwojone końcówki są kolejnymi skutkami braku odpowiedniego nawilżenia. Aby zadbać o ich kondycję, powinno się usunąć ze swojej pielęgnacji kosmetyki, które zawierają alkohol. To on bardzo często odpowiada za głęboką suchość i łamliwość. Dobrym sposobem na nawilżenie jest oczywiście olejowanie. Można je wykonywać na 3 sposoby — na sucho, na podkład i na mokro. Oleje, których użyjemy, muszą być zgodne z naszą porowatością włosa. Tylko wtedy ich działanie będzie w pełni skuteczne. Olej należy emulgować maską do włosów przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, w zależności od potrzeb. Ponadto, należy koniecznie zadbać o równowagę PEH, która wspomoże nasze włosy. Proteiny, humektanty i emolienty są jedną z kluczowych kwestii. Nie zapominajmy o codziennym zabezpieczeniu końcówek olejkiem bądź serum silikonowym. Dzięki tym wszystkim działaniom nasze włosy będą w świetnym stanie.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Po co nawilżać włosy?

Aby uchronić je przed łamliwością i słabością. Nawilżenie włosa pomaga w odbudowaniu jego kondycji, wpływa na zdrowy wygląd i nadaje im blask.

Jak nawilżać włosy?

Postaw na olejowanie — na mokro, na sucho lub na podkład. Następnie, emulguj olej maską przez kilkanaście minut. Oleje dobieraj w zależności od porowatości włosów. Przy regularności powtarzania tej czynności, pierwsze efekty zobaczysz w mgnieniu oka.

Po co nawilżać skórę twarzy?

Nawilżenie skóry twarzy jest ogromnie ważną sprawą przy nadmiernym lub za małym wydzielaniu się sebum. Nawilżenie reguluje te kwestie oraz wspomaga zapobieganie starzeniu się skóry. Niweluje uczucie ściągnięcia i wysuszenia.