Czym jest ataksja (niezborność) i jak z nią walczyć?

Chwiejne kroki czy trudności z chodzeniem dosyć często kojarzą nam się ze starszymi ludźmi. Ci, ze względu na długi czas życia mają problemy reumatyczne i inne, które mają ścisły związek z trudnościami w ruchu. Takie zmagania mogą kojarzyć nam się również z osobami znajdującymi się pod wpływem alkoholu. Stan upojenia zdecydowanie nie pomaga w poruszaniu się, a całość z boku mocno przypomina starszych ludzi. Jeśli zauważycie, że wy lub osoby w waszym otoczeniu macie problemy z poruszaniem się bez żadnego powodu, to można podejrzewać chorobę. Schorzeniem, które idealnie opisuje takie objawy, jest ataksja.

Choroba inaczej zwana niezbornością ma swoje przyczyny w uszkodzeniu układu nerwowego. To właśnie on odpowiada za prawidłową koordynację naszych ruchów. Móżdżek, jak i rdzeń kręgowy to najważniejsze jego części. Kiedy któraś z nich zostanie uszkodzona, dochodzi do powstania omawianego schorzenia. Może ono znacznie utrudnić życie chorującej, gdyż wpływa ona na poruszanie się. Osobie mierzącej się z niezbornością trudno jest utrzymać równowagę, podnosić przedmioty. Nie ma to związku z brakiem siły mięśni, gdyż ona pozostaje, lecz z płynnością ruchów. Niektórzy interpretują takie odchyły jako zwykłą niezdarność, dlatego chorobę najczęściej weryfikuje się dopiero podczas badania neurologicznego. Jakie są przyczyny ataksji?

 

Ataksja i jej najczęstsze przyczyny

 

Jak każda inna choroba, ataksja nie bierze się znikąd. Wszystko ma swoje powody i przybliżymy te najczęstsze z nich. Przyczynami ataksji mogą być: niedoczynność tarczycy, przerzuty nowotworowe, HIV, czy też celiakia. Nie są to jedyne schorzenia mogące powodować niezborność. Warto wspomnieć także o niedoborze witaminy B12, zaburzeniach metabolicznych na tle genetycznym, niedoborze witaminy E, czy też rozmaitych zapaleń. Nie zapomnijmy również o problemach z jednym, z kluczowych elementów układu nerwowego, czyli móżdżka. Kiedy to w nim pojawia się uszkodzenie, zapalnie, czy jakiekolwiek niezgodności, to również będziemy zmagać się z niezbornością.

Przyczynami ataksji mogą być również problemy przez wzgląd na zatrucie metalami ciężkimi, stwardnienie rozsiane, czy uszkodzenie nerwów po chemioterapii. Jeśli zaczniecie zmagać się z trudnościami przy poruszaniu się, mówieniu, podnoszeniu przedmiotów, to zdecydowanie możecie chorować na omawiane schorzenie. Gdy codzienne czynności sprawiają wam problem, a powyżej przedstawione objawy się zgadzają, to czym prędzej należy udać się do lekarza. W przypadku, gdy macie pewność, że nie dacie rady tam dotrzeć, zadzwońcie po karetkę, gdyż mamy tu do czynienia z problemem neurologicznym, który jest określany, jako bardzo poważny.

 

Jak wygląda leczenie niezborności?

Co właściwie wydarzy się, kiedy zjawimy się u specjalisty z naszym problemem? Przede wszystkim diagnoza zacznie się od wstępnego i szczegółowego wywiadu, na temat waszego stanu zdrowia i problemów, z którymi się zmagacie. Następnie neurolog przejdzie do wykonywania odpowiednich badań neurologicznych, które potwierdzą przypuszczenia. Jedną z rzeczy, o które może was poprosić, jest wykonanie prostych, codziennych czynności. Ponadto, z pewnością pojawi się psychodiagnoza, mająca na celu sprawdzenie waszych funkcji wykonawczych. Co więcej, będziecie mieli do czynienia z badaniem przewodnictwa nerwowego, zwanym elektromiogramem. Czego jeszcze można być pewnym?

Zdecydowanym typowym badaniem są ćwiczenia naprzemienne, na przykład nogami. Warto pamiętać, że niczym dziwnym będzie prośba neurologa o napisanie jakichś słów lub czegokolwiek na kartce papieru. Najbardziej typowymi badaniami są palec-nos i kolano-pięta. Podczas pierwszego z nich, pacjent z zamkniętymi oczami musi dotknąć palcami wskazującymi swojego nosa i nosa lekarza. Drugie z wymienionych polega na położeniu się na plecach i położeniu pięty na kolanie drugiej z nóg. Później powinniśmy zsunąć ją po grzbiecie piszczelowym w momencie, gdy lekarz wyda takie polecenie. Oczywiście powyższe badania są tymi najczęściej wykonywanymi, lecz nie mamy stuprocentowej pewności, że to właśnie one zostaną wykonane.

Świadomość na temat schorzeń, które czyhają na nas każdego dnia, jest bardzo ważna. Dlatego też staramy się poszerzać waszą wiedzę w tych tematach, abyście uniknęli nieprzyjemnych skutków braku leczenia. Warto być uważnym i każdego dnia obserwować swoje ciało, aby żadne schorzenie ani choroba nas nie zaskoczyły.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI