Każdego dnia spotykamy naszych bliskich, niezależnie od tego, czy mówimy tu o rodzinie, czy też przyjaciołach. Są oni naszą podporą w trudnych sytuacjach życiowych i nieodłącznym elementem naszego życia. Brak takich osób w życiu bez wątpienia przyprawiłby nas o samotność. To właśnie oni czuwają przy nas podczas smutnych momentów, cieszą się z naszych sukcesów. Wiemy, że zrobilibyśmy dla nich wszystko, a oni dla nas. Niekiedy jednak te relacje są utrudniane przez pewne schorzenia. Każdy z nas mierzy się ze swoimi problemami na tle zdrowotnym, bądź psychicznym. Wyobraźcie sobie jednak, że będąc w tłumie ludzi, nie jesteście w stanie rozpoznać swoich członków rodziny, czy przyjaciół. Prozopagnozja to choroba, która właśnie tym się charakteryzuje.
Ciekawostką jest fakt, że na to schorzenie cierpi światowa gwiazda filmowa, Brad Pitt. Z tego właśnie względu nazywa się ją syndromem Brada Pitta. Jest to niewyobrażalne, że tak rzadkie choroby dotykają nawet tak sławnych i bogatych aktorów. Prozopagnozja, inaczej nazywana ślepotą twarzy to schorzenie ściśle związane z zaburzeniem widzenia. Polega głównie na fakcie, że patrząc na swoich bliskich, czujemy, jakbyśmy widzieli ich po raz pierwszy. W tłumie ludzi nie sposób nam ich rozpoznać, więc nie jesteśmy w stanie ich spotkać, będąc zdani wyłącznie na siebie. Jakie inne objawy charakteryzują ślepotę twarzy i czy jest ona uleczalna? Właśnie tych informacji dowiecie się z poniższego tekstu.
Zacznijmy od tego, czym właściwie objawia się syndrom Brada Pitta. Pierwszym i głównym objawem jest oczywiście niezdolność rozpoznawania jakichkolwiek twarzy w całości, niezależnie, czy są to małżonkowie, czy znajomi. Według najświeższych danych na tę chorobę może cierpieć nawet do 2 procent ludzkości. Dość częstym dodatkiem do prozopagnozji jest agnozja topograficzna, czyli schorzenie polegające na nieznajomości miejsc, w których już się było. Może to utrudnić wyjście do pracy, czy też do sklepu. W skrajnych stadiach, chorzy nie są w stanie rozpoznać siebie na zdjęciach lub w lustrze. Jak więc są oni w stanie rozpoznać swoich bliskich? Może być to charakterystyczna fryzura, zapach, głos, ale i kontekst, gdzie spotykamy daną osobę. Jeśli jest to dom, to mogą to być dzieci, współmałżonek, czy też rodzic. W pracy oczywiście współpracownicy, a przed domem sąsiedzi, czy też listonosz. Skąd jednak bierze się prozopagnozja i jak ją leczyć?
Gdzie leży sedno problemu i skąd właściwie się wziął? Jakie są jego przyczyny? Nie ma oficjalnej wersji, co sprawia, że dochodzi do zaistnienia ślepoty twarzy. Są jednak przypuszczenia, że u chorych mogło dojść do uszkodzenia lub niewłaściwe funkcjonowanie płatu skroniowego albo ścieżek neuronowych. Nie są to jedyne hipotezy podejmowane przez specjalistów. Popularna opinia mówi, że syndrom Brada Pitta ściśle wiąże się z uszkodzeniem kory wzrokowej, która znajduje się w prawej komorze mózgowej. Jest to prawdopodobne, gdyż odpowiada ona za odbiór wrażeń wzrokowych. Tyle osób, ile zdań, gdyż wiele osób przystaje przy przeświadczeniu, że może mieć to podłoże genetyczne i właśnie w tym tkwi problem. Jeśli jednak nie ma się pewności, gdzie leży problem, to skąd wiadomo, jak go wyleczyć?
Jak leczyć chorobę, nie znając jej przyczyny? To pytanie stawiają sobie specjaliści, zajmujący się chorymi na ślepotę twarzy. Smutnym faktem jest to, że na ten moment nie powstała ani terapia, ani leki mogące wyleczyć tę chorobę. W niektórych częściach świata psychoterapeuci i psycholodzy trenują umysł chorego. Starają się nakłaniać go z pomocą różnych bodźców do zapamiętania poszczególnych elementów. Częstym zaleceniem specjalistów jest staranie się poznać ludzi po szczegółach. Może to być pieprzyk, konkretna para butów, znaki szczególne, które raczej nie znikną z biegiem czasu. Niestety, gdy chory zapamięta, że ktoś chodzi w danej parze butów, to gdy dana osoba je zmieni, nie będzie w stanie jej rozpoznać. Prozopagnozja nie jest więc chorobą, która da się wyleczyć, natomiast można niwelować jej objawy i skutki za pomocą treningów umysłowych oraz farmakologii.
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI