Zespół Capgrasa — jakie są jego objawy i przyczyny?

Schorzenia psychiczne to bardzo ciekawy, ale wciąż nie do końca odkryty temat. Im więcej nowości, tym więcej strachu i pojawiających się obaw, które często przeradzają się w coś więcej. Bardzo często powodami niecodziennych zachowań są niezdiagnozowane choroby lub guzy uciskające mózg. Psychologia jest ogromnie szeroką i równie ciekawą dzieciną, a wiedza na jej temat to cenny skarb. Warto, więc każdego dnia odkrywać jej różne zakątki. Poza obszerną wiedzą jest szansa, że będziemy w stanie pomóc bliskiej nam osobie, a nawet sobie w zmaganiach ze schorzeniem na tle psychicznym. Chcąc wspomóc poszerzanie informacji w tym zakresie, postanowiliśmy wziąć pod lupę jedną z chorób psychicznych. Zespół Capgrasa (inaczej zespół Sozji) to zaburzenie, które należy do grup urojeniowych zespołów błędnej identyfikacji. Na czym właściwie polega?
 

Osoba chorująca na omawiane schorzenie jest przekonana, że jeden lub kilkoro najbliższych osób zostały podmienione na sobowtóra. Mogą być to małżonkowie, sąsiedzi, dzieci, a nawet rodzice, których chorzy uważają za oszustów pomimo wszelkich argumentów i przedstawianych faktów. Jeśli chodzi o aspekty fizyczne, to twarze bliskich są im dobrze znane, jednak brakuje więzi i emocji, które rozpoznawaniu towarzyszyły. Stąd pojawia się szereg problemów i oskarżeń ze strony człowieka, którego zaburzenie dotyka. Jakie inne objawy można zaobserwować przy inaczej mówiąc zespole Sozji? Gdzie tkwi przyczyna pojawienia się problemu?


Objawy zespołu Sozji

Podstawowe kwestie związane z objawami zespołu Capgrasa już omówiliśmy. Mowa oczywiście o ogromnie silnym przeświadczeniu, że osoba z najbliższego otoczenia została zastąpiona przez sobowtóra. Mówimy tu albo o zwykłej osobie, robocie, lub istocie pozaziemskiej. Co więcej, żaden niepodważalny dowód nie jest w stanie odwieść chorego od tego przekonania. Urojenia są więc czymś nieodłącznym przy tej chorobie. Co jeszcze charakteryzuje osobę chorą? Mogą być to różne zaburzenia poznawcze, afektywne, otępienie i obecność objawów schizofrenii, albo nawet jej występowanie.
Ciekawym aspektem jest fakt, że zazwyczaj osoba chora nie stara się znaleźć osoby, która według niej zaginęła lub została porwana. Wszystkie swoje wysiłki wkłada w to, by udowodnić wszystkim, że mają do czynienia z oszustem. Osoba z zespołem Capgrasa jest często agresywna wobec obwinianej przez siebie osoby. Być może zacznie dokładać starań, by zniszczyć wyimaginowanego sobowtóra. Druga możliwość to wystąpienie obaw przed podmieńcem i strach, który nie pozwala podjąć żadnych działań. Postępowanie choroby może skutkować kwestionowaniem własnej tożsamości. Oznacza to, że dojdzie do syndromu błędnego rozpoznania w lustrze. Patrząc w swoje odbicie, chory będzie odczuwał zazdrość i złość, sądząc, że jego drugie wcielenie chce mu ukraść współmałżonka. Może się to skończyć autoagresją, dlatego tak ważne jest, by szybko reagować na objawy.


Zespół Capgrasa i jego przyczyny

Warto zwrócić uwagę na to, gdzie właściwie leży problem i jego korzenie. Wiele osób ze sporym doświadczeniem uważa, że choroby doświadczają osoby, które doznają już pewnych schorzeń. Mowa o schizofrenii, AIDS, cukrzycy, zaburzeniach psychoaktywnych, a nawet niedoczynności tarczycy. Oczywiście, nie jest to w pełni udowodnione, lecz pokazuje, że może być to zakorzenione nawet w genetyce. Do osób chorujących na zespół Sozji, często należą ci, którzy doznali uszkodzenia mózgu w wyniku wypadku, lub choroby. Co ciekawe, wiele przypadków występuje podczas zatrucia się niektórymi szkodzącymi środkami chemicznymi. Nie ma, więc ścisłego powiązania z przyczynami schorzenia, gdyż nie wszystkie powody ściśle się ze sobą wiążą.


Leczenie złudzenia Capgrasa

Dobrze jest mieć na uwadze, jak właściwie przebiega i wygląda leczenie zespołu Sozji. Z racji swojej rzadkości, choroba nie ma surowo określonych metod leczenia. W zależności od charakteru i objawów występujących u pacjenta lekarz tworzy indywidualny tok leczenia. Często specjaliści stawiają na model używany w przypadku zaburzeń psychotycznych. Nie jest to jednak wymóg ani reguła, lecz nierzadko jest to skuteczne rozwiązanie. Całość dopełniają odpowiednio dobrane leki przeciwpsychotyczne, które w połączeniu z terapią, dają nadzieję, na odniesienie sukcesu. Z racji wciąż nieokreślonych zasad leczenia, każdego pacjenta należy traktować z należytą indywidualnością.
Zespół Capgrasa wynika z naprawdę ogromnie różnych od siebie schorzeń i czynników. Zapewne osoby, które zachorowały w wyniku chorej tarczycy, zupełnie inaczej trzeba leczyć, od tych chorujących na schizofrenię. Oczywiście, że z terapii nie może zagwarantować stuprocentowego sukcesu, lecz odkrycie zaburzenia w jej wczesnym stadium może naprawdę zdziałać sporo dobrego. Wszystko zależy od waszego podejścia i spostrzegawczości, która może nawet uratować życie.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co to jest zespół Capgrasa?

Zespół Capgrasa to choroba psychiczna, podczas której chory uważa, że ktoś z jej najbliższego otoczenia został podmieniony na sobowtóra. Sobowtór według chorego może być oszustem, sobowtórem, lub istotą pozaziemską.

Jakie są skutki nieleczenia zespołu Capgrasa?

Nieleczenie zespołu Capgrasa może prowadzić do zaburzenia tożsamości. Podczas niego, chorujący widząc siebie w lustrze, będzie odczuwał złość i zazdrość, sądząc, że jego sobowtór chce odbić mu partnera lub partnerkę.