Najskuteczniejsze Rodzaje Antykoncepcji

Seks jest czynnością wokół, której często podnosi się zamieszanie. Według niektórych wierzeń został on stworzony, aby jedynie się rozmnażać i jest to temat tabu. Inni naciskają, by miał on miejsce po ślubie. Jeszcze inni robią to, bo zwyczajnie zależy im na odczuwaniu przyjemności niezależnie od okoliczności. Oczywiście żadna z tych decyzji nie jest zła. W każdej z nich ważne jest, by chronić swój organizm przed chorobami. Wiadomo, że bardzo istotna jest odpowiednia higiena osobista, która bardzo mocno chroni przed infekcjami. Ponadto, warto pamiętać, by od razu po zakończonym stosunku skorzystać z toalety, aby wyrzucić z siebie wszystkie bakterie. Zalecamy także umycie się tuż po seksie. Nie każdy pragnie, aby stosunek zakończył się zapłodnieniem i nie jest to nic złego. Z tego względu, warto sięgnąć po środki antykoncepcyjne. Wiele osób ma problem z danymi sposobami na ochronę przed zapłodnieniem, gdyż nie zawsze są komfortowe. Dlatego też poniżej przedstawimy wam kilka sposobów na odpowiednie zabezpieczenie się — w niektórych przypadkach — również przed chorobami.


Prezerwatywy — jedna z najpopularniejszych metod


Prezerwatywy posiadają niemal 98 procent skutecznej ochrony przed zapłodnieniem — stąd wynika ich popularność. Warto mieć na uwadze, że ta liczba może się zmieniać w zależności od warunków przechowywania, rozmiaru, czy też sposobu nakładania. Ponadto, każda prezerwatywa jest jednorazowa i jest to niepodważalne. Przechowywanie jej w kieszeni spodni czy portfelu to niezbyt dobra opcja, gdyż naraża ją to na różne warunki mogące wpłynąć niekorzystne na działanie. Ważnym aspektem jest świadomość odpowiedniego rozmiaru kondoma, jak i sprawdzenie daty ważności. Na dodatek przed nałożeniem, trzeba sprawdzić, czy nie został on uszkodzony. Przy nakładaniu trzeba bardzo delikatnie się z nim obchodzić, aby samemu takiego uszkodzenia nie spowodować. Prezerwatywę nakłada się w sposób opisany na opakowaniu, a jeśli korzystasz z tego środka antykoncepcji pierwszy raz, dobrze byłoby wcześniej obejrzeć filmik instruktażowy. W sieci jest ich masa, a dzięki obejrzeniu, masz gwarancję, że na pewno zrobisz wszystko, jak należy. Prezerwatywy chronią również przed chorobami przenoszonym drogą płciową.


Tabletki antykoncepcyjne


Antykoncepcja hormonalna posiada skuteczność na poziomie ponad 99 procent i jest to najskuteczniejsza metoda, tuż po wazektomii i wkładce domacicznej. Aby otrzymać receptę, należy udać się do ginekologa. Jest to najsłuszniejszy sposób, gdyż to właśnie lekarz jako jedyny potrafi dobrać odpowiednie tabletki dla Twojego organizmu. Każdy jest inny i jego organizm może różnie reagować na antykoncepcję hormonalną. Ulotka takich leków zawiera ogrom skutków ubocznych, które mogą się spełnić, jeśli dobierzesz takie leki na własną rękę. Pigułki pomagają również w regulacji okresu, jak i zmniejszeniu bólu nim spowodowanego. Zażywa się je 21 dni z rzędu, o tej samej porze. Następnie robi się przerwę trwającą siedem dni, podczas której występuje krwawienie. Przy regularnym stosowaniu tabletek można współżyć, również w trakcie tej siedmiodniowej przerwy od ich zażywania. Pierwszą dawkę tabletek zaczynamy brać w pierwszy dzień okresu. Nasz cykl reguluje się w trakcie ich zażywania i możemy mieć pewność, że do zapłodnienia nie dojdzie, gdyż organizm nie jest płodny. W zależności od tabletek seks można uprawiać od razu po rozpoczęciu zażywania pigułek lub kilka dni po tym fakcie.


Plastry antykoncepcyjne


W przeciwieństwie do tabletek chronią one wątrobę, na którą pigułki nie zawsze dobrze wypływają. Posiadają również te same hormony co ich poprzedniczki jednak sposób ich przenikania do organizmu, jest inny. Ich skuteczność opiewa na około 99 procent. Jeśli chodzi o miejsca przyklejania i ich częstotliwość, przychodzimy z odpowiedzią. Tutaj również rozpoczynamy od przyklejenia plastra w dzień pierwszego dnia okresu o określonej godzinie. Po 8 dniach zmieniamy plaster i naklejamy o tej samej godzinie, co w dniu pierwszym. Po 7 dniach, czyli dnia 15 powtarzamy sytuację. 21 pierwszego dnia, odklejamy plaster całkowicie i czekamy kilka dni na rozpoczęcie krwawienia. Po 7 dniach od odklejenia rozpoczynamy proces od nowa. Na jakie miejsca powinniśmy naklejać plastry? Na ramieniu, pośladkach lub brzuchu. Nie należy przyklejać plastrów w to samo miejsce, a nieco dalej (odległość kilku centymetrów). Pominięcie zmiany plastra znacząco zmniejsza jego skuteczność. Plastry również powinny być przepisane przez ginekologa.


Różnorodność antykoncepcji a skuteczność


Powyżej przedstawiliśmy propozycję najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Każdy jest inny, dlatego warto rozważyć różne możliwości. Dobrym posunięciem jest poradzenie się lekarza w kwestii dylematu, lecz jest to oczywiście wasz wybór. Jeśli chcecie zdecydować się na plastry lub tabletki to must havem będzie kontakt, czy też wizyta u specjalisty. Jeśli chodzi o prezerwatywy, najlepiej jest sięgnąć po te najbardziej polecane. Jeżeli wolisz zdecydować się na dłuższy okres ochrony przed zapłodnieniem, zalecamy dwa zabiegi — wazeketomię lub wkładkę domaciczną w zależności od płci. Wazektomia na pewien czas usuwa plemniki z nasienia, natomiast wkładka domaciczna przez kilkadziesiąt miesięcy uwalnia w organizmie hormony zapobiegające zajściu w ciążę. Oba z tych zabiegów pozwalają zapomnieć o ciągłym kupowaniu plastrów, tabletek i prezerwatyw. Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie, wystarczy znać swoje potrzeby.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?

Zdecydowanie tabletki antykoncepcyjne, które posiadają ponad 99 procent skuteczności przy odpowiednim stosowaniu. Jeśli chodzi o zabiegi to jest to wazektomia i wkładka domaciczna.

Co zrobić, gdy podczas stosunku pęknie prezerwatywa?

Należy ją od razu zmienić lub zakończyć stosunek. Jeśli wydarzyło się to podczas wytrysku nasienia, należy skontaktować się ginekologiem w celu otrzymania recepty na tabletkę dzień po.