Sztuki Walki, czyli Dobry Sposób na Rozładowanie Emocji

Tak naprawdę, życie w dzisiejszych czasach można określić, jako rollercoaster ze słabym zabezpieczeniem. Ciągły stres przelewa się na różnie nasilone emocje — od smutku, przygnębienia po złość, czy agresję. Często, te uczucia wiążą się z natłokiem pracy, obowiązków, czy też brakiem rozładowania ich, w jakikolwiek sposób. Wiele osób niekoniecznie chce pozbywać się tego stresu na siłowni — z różnych powodów. Ciekawym rozwiązaniem tego ciągłego napięcia są sztuki walki! Integracja z grupą, używanie siły i pełna możliwość oczyszczenia umysłu — to właśnie to! Wiadome jest, że każdy z nas jest inny i pragnie robić różne rzeczy. Sztuki walki gwarantują różnorodność wyboru. Możesz spróbować praktycznie każdej z nich i sam podjąć decyzję, która najbardziej Ci odpowiada. Poniżej przedstawimy kilka propozycji sztuk walki z różnych stron świata, na które możesz się odważyć.
 

Taekwondo — narodowy sport Korei
 

Z pewnością, powyższa nazwa brzmi znajomo, jednak warto wiedzieć, skąd się wziął ten sport, a także, na czym polega. Taekwondo powstało w 1955 roku w Korei i nazwane jest sztuką samodyscypliny. Przede wszystkim, polega ono na pracy nad kontrolowaniem swojego umysłu i ciała — świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, nieprawdaż? Owa sztuka walki jest połączeniem dwóch sportów, a mianowicie karate oraz tae kyon. Poza oczywistymi zasadami walki, mentorzy nauczają również pewnych zasad moralnych. Przykładowo, spory nacisk kładzie się na wyzbycie się egoizmu, naukę asertywności, czy oduczanie sposobu "po trupach do celu". Tutaj liczy się empatia, przyjaźń, ale i Twoje zdanie, czy preferencje. W przypadku walki, mamy podział na różne jej rodzaje m.in.:

  • walka sportowa lub aranżowana
  • samoobrona
  • rozbijanie przedmiotów
  • kopnięcia i uwalnianie się
  • ćwiczenia formalne

Warto pamiętać, że taekwondo dzieli się na łagodniejszą i agresywniejszą walkę — wszystko zależy od Twoich preferencji.


Boks — walka przy użyciu pięści


Ta dziedzina sportu, rozpoczęła swoje istnienie w 1719 roku w Anglii. Głównie skupia się ona na sportowej wymianie ciosów, a niekoniecznie na naukach moralnych. Jednakże jest to świetny sport dla tych, którzy poza rozładowaniem emocji pragną wzmocnić poszczególne części ciała. Otóż dzięki uprawianiu boksu oddziałujemy na mięśnie brzucha, nóg, ramion, czy też pośladków! Taki trening wzmacnia owe partie ciała, a na dodatek sprawia, że możesz spalić kilkaset kalorii. Z racji tego, że boks opiera się głównie na odpowiednim użyciu pięści, musimy nauczyć się poszczególnych rodzajów ciosów:

  • sierpowy
  • z dołu
  • prosty


Oczywiście liczy się również, ręka, której do tego używasz, stąd pojawiają się nazwy, typu: prawy prosty, lewy sierpowy itp. Ponadto, w grę wchodzi również nauka odpowiedniej postawy, czy trzymania tzw. gardy. Jeśli, więc zależy Ci na porządnym rozładowaniu emocji i zyskaniu przy tym zgrabnej sylwetki, to boks jest czymś dla Ciebie!


Mieszane sztuki walki (MMA) - coś dla tych niezdecydowanych!


Jest to dyscyplina sportowa, w której walczy się, mając możliwość użycia ogromnej ilości technik, czyli mieszane sztuki walki. Jest to idealny sport, dla tych, którzy niekoniecznie pragną się stosować do sztywno określonych zasad. Właściwie, w MMA dozwolone są wszystkie techniki walki, poza tymi wiążącymi się z użyciem broni. Kich boxing, zapasy, czy judo to zaledwie początek listy sportów, z których zawodnicy mieszanych sztuk walki, czerpią inspirację. Współczesna historia tego sportu rozpoczęła się w latach 20. XX wieku na brazylijskich turniejach vale tudo, a z czasem zaczęła się prężnie rozwijać. Taktyka walk MMA polega na wybraniu swoich preferencji, podczas walki. Mianowicie, podejmujesz decyzję, czy wolisz działać zapaśniczo (zwarta stójka i uderzenia w parterze), uderzeniowo (ciosy nóg i rąk w stójce), czy może parterowo (odpowiednie chwyty i skupienie na parterze). Mylne jest jednak twierdzenie, że w tej sztuce walki wszystko jest dozwolone. Każdy sport ma swoje określone zasady, których należy się trzymać i MMA nie jest wyjątkiem.


Jeśli te propozycje przypadły Ci do gustu, to polecamy na własnej skórze przekonać się, którą najbardziej preferujesz. Pamiętaj, że jeżeli nic z tego nie przypadnie Ci do gustu, to zyskasz doświadczenie i trochę zabawy. Dla tych, którzy chcą spróbować większej ilości sztuk walki, przygotowaliśmy poniżej listę, z tymi najbardziej znanymi:

  • Ju-jitsu
  • Brazylijskie Ju-jitsu
  • Kick-boxing
  • Aikido
  • Karate
  • Wrestling
  • Capoeira
  • Boks tajski

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jaka sztuka walki budują lub wzmacniają mięśnie?

Boks. Podczas trenowania tego sportu oddziałujemy na mięśnie brzucha, nóg, ramion, czy też pośladków wzmacniając je.

Jaki sport skupia się na oddziaływaniu na umysł?

Taekwondo skupia się na kontroli umysłu i ciała. Gdy trenujemy, uczymy się również pewnych zasad moralnych od naszego mentora.