Typ cery — sucha, tłusta, normalna, a może mieszana?

Wielu z nas, niezależnie od wieku, czy płci, walczy z problemami skórnymi. Mowa o przedwczesnym starzeniu się skóry, trądziku, wypryskach, nadmiarem wydzielanego sebum i całej masie innych nieprzyjemności. Dosyć często, można usłyszeć od znajomych, że próbowali niemal wszystkich sposobów i żaden nie podziałał na ich cerę. Oczywiście, w przypadku ogromnych dolegliwości powinno udać się do dermatologa. Natomiast jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji, jest świadomość naszej skóry. Mowa o tym, aby zauważać, jak reaguje ona na poszczególne produkty i składniki. Ponadto, ogromnie ważną sprawą jest typ naszej cery. Mając złe informacje na temat jej rodzaju, możemy nieświadomie zrobić sobie sporą krzywdę. Typów cery mamy oficjalnie cztery, mianowicie cera tłusta, sucha, mieszana lub normalna. Opierając się na wiedzy, którą z nich posiadamy, możemy spokojnie działać i dobierać kosmetyki. Warto jednak nieco bardziej zapoznać się z tematem, bowiem nie zawsze opakowania z wypisanym przeznaczeniem do danej cery są faktem. W poniższym tekście, przedstawimy, więc charakterystyki każdej z cer, jak i ich potrzeby.

Typ cery — sucha

Suchy typ cery zazwyczaj charakteryzuje się zmęczonym wyglądem, matowością, szorstkością, jak i skłonnością do podrażnień. Źle dobrane kosmetyki ogromnie na nią oddziałują, powodując podrażnienia, czy swędzenie. Ten typ cery ma skłonność do łuszczenia się i napięcia. Bardzo często przesuszenie cery, wynika z jej słabego nawilżenia i złej pielęgnacji. Warto zadbać o to, by suche powietrze nie dostawało się do naszej skóry, choćby poprzez nawilżacze powietrza. Ponadto, należy postawić na kremy, z substancjami nawilżającymi np. kolagen, elastynę, czy kwas hialuronowy. Zaleca się również całkowite unikanie produktów z alkoholem, gdyż może on ogromnie podrażniać wrażliwą skórę.

Tłusta cera

Cera tłusta przejawia się ogromnym świeceniem się skóry poprzez nadmierne wydzielanie się sebum. Oczywiście sebum jest bardzo ważne, gdyż chroni naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi, jednak jego nadmiar może nam szkodzić. Co więcej, dosyć często na skórze bardzo widoczne są zaskórniki. Posiadacze cery tłustej często mierzą się z zapaleniami skóry, swędzeniem, czy wieloma niedoskonałościami na skórze.  Może to zadziwić, jednak skóra tłusta bardzo często jest odwodniona i potrzebuje sporego nawilżenia. Tak, jak w przypadku cery suchej, należy unikać preparatów zawierających alkohol. Ponadto, należy dbać o nawilżenie skóry i zapewnianie jej równowagi pH. Ogromnie ważną rzeczą, przy każdym typie cery jest ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB. W tym celu zalecamy codzienne sięganie po kremy filtrem niezależnie od żadnej pory roku.

Cera mieszana

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zazwyczaj miks cery suchej i tłustej. W jej przypadku najczęściej "tłustym" obszarem jest strefa T, która mocno się błyszczy i ma tendencję do pojawiania się niedoskonałości. Pozostały obszar twarzy ma skłonność do przesuszania, posiadając cechy cery suchej. Warto jednak pamiętać, że mimo swojej natury, cera mieszana będzie mieć albo większą skłonność do przetłuszczania, albo do przesuszania. Na podstawie obserwacji należy dobrać odpowiednie  kosmetyki, które zapewnią równowagę naszej skórze. Bardzo ważnym aspektem jest nawilżenie, jak i utrzymywanie prawidłowego pH skóry. Ponadto, warto sięgać po delikatne produkty, maski i peelingi.

Normalny typ cery

Ten rodzaj skóry występuje głównie u dzieci i jest zdecydowanie wymarzonym typem cery. Jest ona gładka, jędrna i matowa, a co najlepsze, nie posiada żadnych niedoskonałości. Nie posiada tendencji do tłustości ani suchości, a także nie swędzi, nie jest ściągnięta i wygląda niczym ściągnięta z gazety. Jest to właściwie cera idealna. W jej przypadku również niewskazane jest używanie produktów z alkoholem. Zalecamy za to skupienie się na odpowiednim odżywieniu i sięganiu po nieinwazyjne, delikatne kosmetyki. Takie, które nie zaburzą tej idealnej skóry, a wręcz pomogą przedłużyć jej żywot i nie dopuszczą do zmian. Ogromnie istotną sprawą jest także nawilżenie, co pomoże przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu się skóry.


Jak dowiedzieć się jaki masz typ cery? Wystarczy umyć twarz i nie nakładać na nią żadnych produktów przez godzinę. Następnie należy sprawdzić jej wygląd i na tej podstawie wysnuć wniosek. Można również posiłkować się testami, które znajdują się w internecie. Ponadto, każda skóra twarzy powinna być myta dwa razy dziennie. Przy czym wieczorem powinno być to dwuetapowe oczyszczanie (najpierw masełko/olej, następnie płyn do mycia twarzy). Rano zalecamy mycie delikatną emulsją. Mycie twarzy powinno trwać około minuty, tak by dotrzeć do wszystkich części twarzy. Powodzenia!

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jakie są typy cery?

Typy cery prezentują się następująco: cera tłusta, cera sucha, cera mieszana, cera normalna, cera trądzikowa.